gototop

Selimiye Camii Külliyesi Dünya Mirasi Listesi'nde

PDFPrintE-mail

banner

Edirne Belediye Başkanlığı’nın 2006 yılından itibaren yürüttüğü çalışmalar sonucu, Edirne Selimiye Camii Külliyesi, Dünya Mirası Komitesi’nin Fransa’nın başkenti Paris’te yaptığı

 

 

35. Komite Toplantısı’nda 29 Haziran 2011’de UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alındı. 1972 tarihli UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü) “Dünya Doğal ve Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi”ne göre “Olağanüstü Evrensel Değer” ölçütlerine uyan kültürel ve doğal varlıklar, Dünya Mirası sayılıyor. Dünya Miras Listesi’ne girmeye hak kazanan yerler, dünya çapında prestij, statü, turistik ilgi çekme, teknik yardım imkanı elde ediyorlar.

Osmanlı mimarisinin en büyük ve en önemli mimarı olan Mimar Sinan'ın "Ustalık Eserim" olarak nitelediği Edirne'deki Selimiye Camii Külliyesi, Türkiye’den listeye dâhil edilen 10. eser oldu. 1998 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesine adaylık dosyası sunmamış olan Türkiye’nin uzun bir aradan sonra sunduğu ilk dosya olan Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi Adaylık Dosyası kabul edilmiş oldu.

UNESCO Dünya Mirası Komitesi, aday olan Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi’ni Mimar Sinan’ın yaratıcı dehasının en yüksek ifadesi olarak nitelendirerek; “Tek büyük kubbeli ve dört ince minaresiyle Selimiye, Osmanlı İmparatorluğu'nun eski başkenti Edirne'nin siluetine hâkim bir konumda. Selimiye Camii Külliyesi 16. yüzyılda Osmanlı mimarlarının en ünlüsü olan Sinan'ın en iyi eseri olarak kabul edilmekte. Medreseler, kütüphane, dış avlu ve muvakkithaneden oluşan külliyenin uyumu da benzersiz. İznik çinilerinin döneminin en iyi örnekleriyle yapılan iç dekorasyonu, bu eseri eşsiz kılmakta.” sözleriyle değerlendirdi. Bunun yanında Dünya Mirası Komitesi, Selimiye Camii Külliyesi'nin, “Dünya Mirası Listesi”ne girmek için gerekli bütün özelliklere sahip ve koruma durumuyla ilgili olarak alınmış olan önlemlerin de yerinde olduğu belirtti.